Krajští zastupitelé protestují proti rozhodnutí ministra Víta Rakušana

(Karlovy Vary, 27. 3. 2023) – Zastupitelé Karlovarského kraje se na svém pondělním zasedání ohradili proti postupu ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Ten chce ve středu na vládě prosadit rozhodnutí o zrušení tří stovek poboček České pošty. Na jednání zastupitelstva Karlovarského kraje tuto otázku otevřela poslankyně parlamentu Jana Mračková Vildumetzová (ANO), která žádá zastavení tohoto rozhodnutí.

„Jde mi o to, že problematiku rušení poboček České pošty nikdo neprojednal zejména se starosty dotčených obcí a měst. A právě starostové mají největší přehled o potřebnosti jednotlivých poboček a všech specifik svého města nebo obce,“ vysvětluje poslankyně a předsedkyně zastupitelského klubu hnutí ANO.

Ta proto požádala hejtmana Petra Kulhánka (STAN) o vystoupení, během kterého upozornila na nešťastný postup ministra Rakušana a vyvolala tak rozsáhlou diskusi. Do té se postupně hlásili starostové sedící v zastupitelstvu. „Jedna z poboček by se měla rušit i u nás v Nejdku. Vnímám to jako velmi problematické rozhodnutí, neboť jsme velmi rozlehlé město a dvě pobočky jsou u nás potřeba,“ říkala starostka Nejdku Ludmila Vocelková (ANO), která poukazovala také na skutečnost, že s nimi o rušení pobočky nikdo z vedení České pošty ani ministerstva vnitra nejednal.

Podobně vystupoval například i starosta Sokolova, Chebu nebo Mariánských Lázní. Právě mariánskolázeňský starosta Martin Hurajčík (ANO) zmínil fakt, že například jedna z poboček pošty v jeho městě je v patře a je tedy velmi špatně dostupná pro invalidy a seniory.

„Mariánské Lázně jsou navíc velmi rozlehlým městem a proto i tady vnímám jako nutnost obě pobočky České pošty zachovat,“ řekl Martin Hurajčík. Přidali se i další starostové. Ti navíc vyjádřili obavy z dalšího postupu vedení České pošty, která chce po zrušení zmiňovaných tří set poboček pokračovat v takzvané reorganizaci. „A právě v rámci této reorganizace se chce Česká pošta zbavovat svého takzvaně zbytného majetku. To se dotkne například budovy hlavní pošty v centru Karlových Varů,“ zmiňovala primátorka krajského města Andrea Pfeffer Ferklová (ANO), která se tak obává toho, že by pošta mohla v Karlových Varech zrušit i svoji nejexponovanější pobočku.

Zajímavou poznámku měl bývalý senátor a starosta Božího Daru Jan Horník (STAN), který v diskusi poukazoval na skutečnost, že Karlovy Vary, Františkovy a Mariánské Lázně jsou zapsány na seznamu kulturního dědictví UNESCO. „Proto by z těchto měst neměly mizet důležité a dostupné služby,“ poznamenal Jan Horník.Opoziční zastupitelé nakonec svými podněty a reakcemi přesvědčili koaliční politiky ke schválení apelu na ministra Víta Rakušana. V něm zastupitelé žádají zastavení a zrušení rozhodnutí o rušení poboček České pošty v Karlovarském kraji a žádají diskusi ministra a vedení České pošty s dotčenými starosty.

„Jsem ráda, že se nám podařilo takto naléhavou výzvu prosadit a jsem ráda, že i koaliční zastupitelé pochopili, jak špatným krokem by zrušení některých poštovních poboček bylo,“ dodala Jana Mračková Vildumetzová.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..