Mezinárodní týden dárcovství krevní plazmy

Mezinárodní týden dárcovství krevní plazmy, který letos probíhá v dnech 4. až 8. října má zvýšit celosvětové povědomí o významu krevní plazmy. Pacienti po celém světě se při léčbě vzácných chronických onemocnění spoléhají na plazmatické proteinové terapie. Tito jedinci se spoléhají na štědrost a odhodlání dárců krevní plazmy. Mezi ně patří například lidé s poruchami krevní srážlivosti, lidé trpící imunitní nedostatečností a autoimunitními onemocněními.

Dárcovství plazmy jsou kriticky důležité činnosti, které přispívají k záchraně životů. Pro mnohé se vzácnými chorobami jsou to jediné dostupné terapie k léčbě těchto chronických stavů. Plazma dárců bude použita k vytvoření léčiv, které léčí různé stavy a nemoci.

Počty lidí připravených absolvovat odběry krevní plazmy v posledních letech klesají v celé Evropě. Proto je důležité pravidelně upozorňovat na důležitost rozhodnutí jednotlivců darovat krevní plazmu. Odběry krevní plazmy jsou pro tělo dárce méně náročné než odběry krve. Při dostatečném pitném režimu a kvalitní výživě dokáže, podle lékařů, organismus plazmu obnovit do 24-48 hodin. Přes 1000 odběrů je potřeba na roční léčbu jednoho pacienta, proto každé jednotlivé darování dárců významně pomáhá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..