Muzeum Karlovy Vary zve na výstavu „Detektivové, četníci a sběratelé kostí“

Muzeum Karlovy Vary zahajuje ve středu 29. června výstavu s názvem „Detektivové, četníci a sběratelé kostí“, jejíž vernisáž začíná v 17 hodin. Výstava připravená ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem a Barrandov studiem, a.s. představí návštěvníkům kostýmy ze starých českých kriminálních filmů, ve kterých vystupovali četníci a kriminalisté. K výstavě se uskuteční i dvě přednášky – 4. července „Forenzní antropologie aneb Smrt je teprve začátek“ a 7. července „Vraždy na západě očima kriminalisty“. Výstava potrvá do 31. srpna a její kurátorkou je ředitelka Muzea Karlovy Vary Dominika Kožešníková.

Výstava byla koncipována jako příběh, do kterého je návštěvník vtažen a který se začne odvíjet nálezem kosterních pozůstatků v lesním porostu. Ihned začíná policejní vyšetřování, jehož cílem je zjistit identitu osoby, příčinu úmrtí a v případě potvrzení násilné smrti pátrat po pachateli. Identifikace lidských pozůstatků je úkolem forenzní antropologie, která je jedním z odvětví oboru kriminalistika. Vyhodnotit kosterní nález – zjistit co nejvíce relevantních informací o zemřelém, může být v některých případech velice obtížné.

Jak postupují forenzní antropologové Kriminalistického ústavu při identifikaci kosterních pozůstatků? Co vše o člověku prozradí kosti? Lze z kosterního nálezu odhadnout pohlaví, dožitý věk jedince či jeho výšku? Jak důležité jsou v procesu identifikace zuby? K čemu slouží superprojekce? Pomohla již někdy kresebná rekonstrukce obličeje odhalit identitu zemřelého?

Návštěvníci si budou moci prohlédnout kosterní pozůstatky ze studijní sbírky Kriminalistického ústavu, např. kosti, které slouží k odhadu pohlaví a věku jedince, kosti nedospělých osob, kosti s patologickými projevy, jako jsou zlomeniny, sečná a střelná poranění, vrozené a růstové abnormality, dále spálené či ohořelé kosterní pozůstatky aj. Zajímavým exponátem je i hlava mumie a mumifikované ruce.

Pro soutěživé návštěvníky je připravena antropologická tajenka. Odpovědi na poměrně obtížné otázky lze najít přímo v expozici výstavy. Děti si budou moci zahrát také hru „Kdo je pachatel?“, která jim přiblíží, jak se uplatňují závěry znaleckých zkoumání při pátrání po pachateli vraždy.

Když je pachatel dopaden a usvědčen, případ končí. V tomto okamžiku mohou přijít filmaři a podle skutečnosti natočit film. Staré detektivní příběhy a nové kriminálky jsou mezi diváky kin a televize velmi oblíbené. Proto byla výstava doplněna výběrem kostýmů z fundusu Barrandov studia, a.s., které byly použity při natáčení různých filmových detektivních příběhů.

 

Zdroj: Muzeum Karlovy Vary

 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.