MYŠLENKA NA SPALOVNU V CHEBU Z ROKU 2015 VSTÁVÁ Z POPELA, MĚSTO CHCE TENTO ZÁMĚR OPRÁŠIT A ZREALIZOVAT 

Město Cheb – Spalovna v Chebu historicky vyvolávala vášně, a to už v roce 2015. Proti nechtěné stavbě usilovali lidé na západě Čech, a to především obyvatelé městské části Chebu Švédský Vrch, kteří se obávali kouře, hluku a zápachu.
Podle starosty Chebu Jana Vrby má být spalovna tentokrát mnohem inovativnější a na lepším místě. „Ukazuje se, že by bylo optimální, kdyby mimo odpadu spalovala i vodárenské kaly, které se musí poměrně složitě likvidovat,“ říká starosta Chebu Jan Vrba s tím, že je podle jeho slov v dnešní době jiný pohled jednak na její umístění a funkci. „Nutno podotknout, že i její konstrukce by byla jiná, než dřív a ukazuje se, že dopravovat teplo na větší vzdálenost už není takový problém. Vzhledem k vysoké ceně tepla je cena dopravy relativně levná, takže bychom vynaložili energii na to najít vhodnější umístění spalovny z hlediska okolní zástavby a dále někde v oblasti, kde působí CHEVAK, kde by se mohly, jak už jsem zmiňoval, zpracovávat vodárenské kaly,“ pokračuje Vrba.
Město v tuto chvíli nechává zpracovat novou energetickou koncepci. „Ta se bude jistě zabývat i touto záležitostí jako je zpracování vodárenských kalů, ale rezonuje zde i spalování štěpky, protože máme poměrně rozsáhlé lesy. Budeme se tedy zajímat i tím, zda by bylo pro naše město vhodné rozšířit výtopny o kotle, které budou spalovat štěpku,“ dodává Jan Vrba.
Firma Terea plánovala v Chebu vystavět novou spalovnu komunálních odpadů s kapacitou přes 20 000 tun spalovaného odpadu ročně. Projekt prošel posuzováním EIA, ale získávání potřebných povolení se na určitou dobu zaseklo na podjatých úřednících a odporu místních obyvatel.
Teplárenská firma Terea usilovala o zajištění nového, levného zdroje tepla i zisku, a tak se vrhla do realizace spalovny odpadů relativně malé velikosti, tedy podlimitního záměru z hlediska nutnosti integrovaného povolení IPPC a dle investora bez nutnosti instalace klasických dioxinových filtrů.
Blízkost německých hranic navíc vyvolávalo u místních podezření, že by firma mohla usilovat o dovoz odpadů z Německa, což by bylo lukrativnější než pálit ty české. Z rozhodnutí města Cheb jako hlavního akcionáře byl v květnu 2019 projekt zastaven a žádost o územní rozhodnutí byla stažena.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..