Okolí Tržnice zkrášlí záhony s trvalkami

Oprava hlavního přestupního uzlu MHD ve Varšavské ulici s sebou přinesla i výraznou proměnu zelené plochy, která odděluje terminál od budovy Tržnice. Další zeleň přibyla na nově vybudovaných ostrůvcích. Pojetí vegetace, která tvoří doplněk dopravní stavby, reaguje na prokazatelné změny klimatu, oteplování a množství srážek. Odráží také současný trend vytvářet v městských aglomeracích více nezpevněných povrchů.

Správa lázeňských parků (SLP) při obnově zeleně vsadila na porost odolávající suchu. Proto byl zvolen kříženec javoru mléče a babyky. „Celý projekt je pak postaven na použití trvalek ve směsích doplněných o stromy, které tvoří nepravidelné skupiny a remízy tak, aby byl zachován průhled na historickou budovu Tržnice, zejména její centrální část se vstupem. Nechtěli jsme, aby došlo k zadláždění celého prostoru terminálu, proto jsme některé ostrůvky osázeli trvalkami,“ vysvětluje Hana Petrlíková, odbornice na dendrologii a mistr střediska parků SLP.

Ostrůvky mají podobu štěrkových záhonů s tisícovkami trvalek a inspirací k nim byly luční a stepní porosty. „Jedná se o perspektivní alternativu květinových výsadeb v urbanizovaném prostoru. Jsou pouze minimálně náročné, co se přísunu vody týče. Dokážou v poměrně dobrém reprezentativním stavu přežívat i delší období sucha bez zvýšené potřeby zálivky,“ dodává Hana Petrlíková s tím, že štěrkové záhony jsou v podstatě výsledkem dlouhodobé snahy o řešení problematiky snižování nároků výsadeb na udržovací péči ve veřejné zeleni a s měnícím se klimatem se jeví jako příjemný bonus jejich minimální nároky na závlahu.

 

Zdroj: MM KV

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..