Problémy krajského zdravotnictví

Zdravotní služby v Karlovarském kraji trpí dlouhodobě několika problémy.

Lékařů a zdravotních sester je v celkovém součtu nedostatek. Je jich méně, než je pro kvalitní zdravotní služby potřeba.

Lékaři a sestry, kteří zde pracují, tak přirozeně stárnou a nejsou doplňováni novými. To způsobuje přepracování, vyhoření a vyšší riziko chyby.

Nejde jen o jednotlivce, „kus od kusu“.

Základem kvalitní medicíny jsou stabilní medicínské týmy lékařů a sester. Tvorba týmů není jednorázový projekt. Dosavadní přístup kraje k věci je diletantský. Výsledkem je stav zhoršení dostupnosti a kvality medicínských služeb.

Krajská nemocnice je v dluzích, opakovaně hrozí bankrot, ztráta akreditace, kraj není schopen ani dokončit rekonstrukci pavilonu KKN v Chebu…výčet problémů je dlouhý.

To není dobrá vizitka, pokud chcete motivovat zdravotníky ke dlouhodobé spolupráci. Můžete nabízet sebevětší mzdy a náborové příspěvky, ale pokud nevytvoříte funkční tým, získáte maximálně soubor sólistů nebo bezhlavou skupinu obětavých. V obou případech nefunkční.

Pokud je v nemocnici lékařů tak málo, že každý, kromě svého úvazku odpracuje jeden další ve službách, je to špatně.

To je lékařská část problému. Sesterská zůstává nepojmenovaná. Přitom jde o hlavní pilíř péče o pacienty. Na zdravotních sestrách leží největší tíha zdravotní péče. Pokud je v nemocnici sester tak málo, že každá, kromě svého úvazku, odpracuje jeden další ve službách, je to špatně.

Součástí zdravotních služeb v kraji je lázeňství.

Je obrovskou chybou a nepochopením věci, když se lázeňství považuje za součást turistického ruchu. Lidé jezdí do lázní nikoli za zážitky (ty si mohou dopřát kdekoli jinde a v lepší kvalitě), ale za zdravím.

Dosavadní krajská reprezentace všech politických barev toto nikdy nepochopila a proto je lázeňství odkázáno na „ turisty“. Je naivní si myslet, že se někdo bude vracet do lázní jenom proto, „ že je tam hezky“.

Do lázní patří pacienti, turismus je pak zajímavou třešničkou na dortu. Korpusem jsou nemocní lidé, které umí medicína v lázních léčit.

Aby ale lázeňská léčba byla efektivní, musí mít pacienti jistotu, že v případě zhoršení jejich zdravotního stavu, je po ruce klasická nemocnice. Pokud se krajská nemocnice potácí na hranici bankrotu, pokud tam personál vydrží 1-2 roky a pak jde jinam, taková jistota nevznikne.

Dnes je situace o to horší, že v nemocnicích byly vyčerpány všechny lidské rezervy vyčleněním anticovid týmů a držením velkých rezerv akutních lůžek. Lázně byly zásahem vlády uzavřeny spolu s ostatními částmi ekonomiky.

Každá krize je však šancí

Karlovarský kraj má nyní jedinečnou šanci stát se skutečným místem, které navrací zdraví pacientům. Čeští pacienti musí mít snadný přístup do českých lázní k českým lékařům, k české medicíně.

Proto musí zdravotní pojišťovny odstranit byrokratické překážky pro léčebné pobyty. Pobyty musí být několikatýdenní ( za prodloužený víkend žádnou nemoc nevyléčíte) a opakované. Musíme pochopit, že takzvaná prevence je právě léčebný pobyt v lázních, musíme vědět, že moderní pojem „psychosomatická medicína“ je ve skutečnosti lázeňská léčba.

Budoucí krajská reprezentace musí vědět, že pouze funkční a plnohodnotná krajská nemocnice je základem kvalitní medicíny. Plnohodnotná znamená, že musí poskytovat celé spektrum medicínských oborů. Musí vědět, že v takové nemocnici musí pracovat stabilní týmy dobře zaplacených a motivovaných profesionálů.

Zdravotní pojišťovny musí vědět, že nejlepší prevence civilizačních chorob je lázeňská psychosomatická léčba. Taková léčba je v důsledku daleko levnější, než současné klopýtání.

Autor: MUDr. Karel Moravec, lékař, psychiatr, rodák ze Sokolova a člen politického hnutí TRIKOLÓRA



Reklama: Zadavatel – Trikolóra / Zhotovitel – Trikolóra


 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.