Soud začal projednávat žalobu Grygárka na Šlachtu kvůli jeho knize

Grygárek tvrdí, že ho Šlachta v knize obviňoval z trestné činnosti, přestože soud jeho stíhání zastavil a uvedl, že je nevinný. Podle Šlachtova právního zástupce však usnesení soudu bývalého náměstka neočistilo. Naopak tvrzení v knize podle něj nejsou zdaleka tak silná, jako v usnesení soudu, které rozebíralo Grygárkovy nadstandardní vztahy s lobbistou Romanem Janouškem. Soudní usnesení bylo zveřejněno dříve, než vyšla kniha.

“Žalovaný v knize nikdy netvrdil, že žalobce spáchal trestný čin,” uvedl také právník. Šlachta podle něj pouze popsal svůj náhled na jednotlivé kauzy, což uvedl i v předmluvě díla. Výroky pak podle něj nijak nezasahují do Grygárkovy osobní cti, týkají se jeho pracovní činnosti. S tím však zásadně nesouhlasí zástupce bývalého náměstka Petr Toman. Šlachta podle něj odpovídá za pravdivost informací v knize. Bývalý policista si s Grygárkem vyřizoval přes dílo účty, do jeho cti zasáhl, dodal.

Obvodní soud pro Prahu 5 se sporem měl začít zabývat již v prosinci 2021. Šlachta ale požádal o přeložení k Okresnímu soudu Brno-venkov. Nejvyšší soud jeho požadavku nevyhověl.

Grygárek, někdejší náměstek bývalého vrchního státního zástupce v Praze Vlastimila Rampuly, čelil obžalobě ze zneužití pravomoci v souvislosti s lobbistou Romanem Janouškem a jeho švýcarskými konty. Jeho stíhání zastavil pražský městský soud. Nejvyšší soud následně odmítl dovolání tehdejšího nejvyššího žalobce Pavla Zemana proti tomuto rozhodnutí.

Šlachta v knize Třicet let pod přísahou například uvedl, že Grygárek podával vlivným lobbistům, politikům a manažerům informace z jejich policejních spisů. Mohl si díky tomu pořídit drahý byt v centru Prahy, který ho pak opět s lobbisty spojoval. Bývalý policista také napsal, že někdejší Rampulův náměstek úmyslně zamlčel trestnou činnost lobbisty Janouška před švýcarskými orgány.

zdroj: eurozpravy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..