Včelaři letos opět získají dotace od kraje

Zvýšení počtu včelstev a zkvalitnění jejich chovu v regionu v tomto roce tradičně podpoří Karlovarský kraj. Mezi včelaře rozdělí celkem 1,1 milionu korun. Rozhodla o tom Rada Karlovarského kraje na svém jednání 25. dubna 2022.

 

„Celkem 81 žadatelů splnilo veškeré podmínky pro udělení dotace, rozdělili jsme tedy částku ve výši 1 milion 118 tisíc korun z původně 2 milionů korun alokovaných v dotačním programu. Byl bych rád, kdyby se nám i díky krajskému příspěvku povedlo motivovat k celoživotnímu zájmu o včelařství i začínající včelaře, kteří se této zálibě chtějí věnovat,“ uvedl náměstek hejtmana Karel Jakobec.

 

Včelařství patří k nejstarším oborům lidské činnosti. Zabývá se chovem včely medonosné. Jeho výstupními produkty jsou med, vosk, propolis, pyl, mateří kašička a včelí jed. Velmi významně se podílí na opylení rostlin. Včelařství může být profesionálním oborem, který se uskutečňuje na včelích farmách, v České republice se mu však věnují většinou amatérští včelaři ze záliby.

 

Příjem elektronických žádostí probíhal v první polovině ledna letošního roku. Dotace pro každého z žadatelů se poskytuje do výše 80 procent uznatelných nákladů, maximálně jde o 14 tisíc korun. Žadatel může podat v rámci dotačního programu pouze jednu žádost. Dotaci lze využít mimo jiné na nákup nových nástavkových úlů, včelstev nebo oddělků, voskových mezistěn, rámků či k pořízení včelařských kukel, klobouků, kombinéz a rukavic.

 

Zdroj: KÚ KV

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..